Као један од трендова који карактерише пословање бројних успешних комапанија широм света последњих година јавља се корпоративна друштвена одговорност (КДО). Данас се успешно пословање не може замислити без свеобухватне примене принципа друштвене одговорности.
Корпоративна друштвена одговорност или друштвена одговорност предузећа, представаља пословни концепт који се појавио као одговор на повећане интересе и очекивања у вези са одговарајућом и активном улогом предузећа у друштву, првенствено оних великих компанија које имају утицај на квалитет живота и развој друштва у целини, као и на повећање јавне осетљивости друштва на етичке вредности.
Популаризацији овог концепта у Србији допринео је долазак иностраних компанија које су са собом донеле и већ устаљену политику и праксу. Док се у невладином сектору први кораци примене овог концепта јављају кроз иницијативу за потенцијалну сарадњу и партнерство између ова два сектора.
У зависности од тога колико се компанија промишљено бави друштвено одговорним пројектима којима управља, као и принципима њиховог остварења, зависе и начини афирмисања постигнутих резултата. Поред имплементације друштвено одговорних принципа и иницијатива, неопходно је и ефикасно промовисање истих, уз адекватну примену интерне и екстерне комуникације. Имплементацијом друштвено одговорних активности, компанија стиче завидну конкурентску предност, ојачава позицију својих брендова у производима/услугама, стиче наклоност претпостављених државних тела али и целокупне друштвене заједнице.
У складу са убрзаним развојем технологије, суровом тржишном утакмицом и по требама крајњих корисника, пре свега у сфери иновација, чини се да тек долази време друштвено одговорног маркетинга. Елементи економске одговорности, мотивисаност запослених, проактивне маркетинг стратегије и иновације у сфери позиционирања на тржишту ће постати опредељујући чинилац одрживости пословања компанија. Друштвено одговоран маркетинг било које компаније неће се односити искључиво на реализацију увећања профита и самим тим економских чинилаца. Извесно је да ће подразумевати и остварење друштвених циљева у средини и заједници у којој се послује, посебно кроз финансирање оних пројеката који доприносе општем бољитку заједнице.
Корпоративна друштвена одговорност користи се и свим видовима оглашавања, као једним од бројних комуникационих средстава који могу бити употребљени за промоцију жељеног корпоративног идентитета. Само оглашавање имиџа компаније може бити мање или више директно или у форми у којој компанија не промовише себе у првом плану, односно не промовише себе уопште, али промовише вредности које имају индиректан утицај на грађење позитивног публицитета компаније. Корпоративно оглашавање имиџа компаније је веома популарно комуникационо средство, највише из разлога што обезбеђује креативност, али и комуникационе вредности и флексибилност у погледу пласирања циљној групи. Бенефити успостављања жељеног ЦСР идентитета су бројни – вредност бренда као капитала, конкурентска предност, потрошачка лојалност и други позитивни резултати који се добијају променом њихо-вог понашања, посебно након куповине одређеног проивода/услуге.
Постоји општа прихваћеност корпоративне друштвене одговорности као маркетинг стратегије компанија, која се спроводи разним активностима, пре свега промоцијом, споснзорством и донацијом.
0 коментара